Kunstnere tidligere år
Programmer tidligere år
2017 2016 2015

Anne Lærke

Bande de los Apaches

Bawl

Blå Minder

Bob de Beat

Bound By Law

De Frigjorte

De Hårde Døre

Detekt

Dirt Forge

EGA Legionnaire

Ekkostøj

En Kuffert og en Mand

Farfars Tobak

Fars Rum

Forever Unclean

GZHU

Hérö

HIMLA

King Melodies

KVADRAT

Lars & UHøRT

Lili Refrain

Lukkif

MUKAFUKA

Niss Stricker

Obsklassen

Orcas

Orkestr Partisanski

Perlefar

Stonebird

SuperTrabant

Swing Mr. Louis

Syreregn

The Skavengers

We At Sea

All My Exes

Asta D. & Bo Hollænder

Balkan Basterds

Bjonko

Black Dog Howl

BLUNT

Damegrøntsagskassen

Danish Folk Allstars

De Ædlere Dele

Dogville

E-45

F.M.K

Forestil Dig Du Er En Krokodille

Grusom

Hanuman-5

Heidra

Heksekunst

KaSeR og Ren Reflex

Katinka

Kim Kim

Lars Grand & PHANTASTERNE

Linda Nørgaard

Megafon

Odd Palace

Parlør

Partiet

PÚLK

Rest in Beats

SkyggeSiden ft. DJ Wernz

Speedball

Søren Arne

Take Us To Your Leader

The World State

The Yeah Force

Trolof Høstmælling

Verdensmænd

Zebu Zarina

100% Max Akwaaba

A.K. Hansn

Being Frank

Birds Happen

Blastromen (FI)

Counterfeit

Dialekten

DJ’s – 2015

Dygtig Hund

EKUA

Fabeldyret

Fri Galaxe

Jakob Lykke

Joachim Aaløkke Sørensen

Johan Solo

Kværn

Leo & The Lineup

Los Fuegos

Losing Must

Lowrider Betty

Luna Marquard Povlsen

M.E.T.A

Medicinmanden & Multikunstneren

Metro Cult

Morlocks (SE)

Nakkefestival 20 – Ras Bolding/180°Virvar

Nattefrost

Neotek

New Days Delay (DE)

Orkestr Partisanski

Patchanka

RÆKVÆRK

Sherzandum

Solbrud

Strangers On A Train

Teenage Love

Tjili Tjald

Workers in Songs

2014 2013 2012

Dennis Buchleitner

Katrine May Hansen

Simon Ezban Grützmeier

Face The Monster

Claus Raasted

The Skavengers

Nordloef

Telé Rouge

Tear Them Down

Tobitalt

Small Time Giants

Forever Still

Erica Dime

Gravens Rand

Dødssejleren

Plök

Akiri

GZHU

Fugatúr

My Beloved

Invisible Silence

Mund de Carlo

Oktronium

Red Lama

Morten Skou Andersen & de mennesker han normalt sammenligner sig med

Snejegast

Speedball

Per Worm

In Curti

Sweet Tempest

Bare Endnu En Mathies

Kalles World Tour

Savage Machine

Time Masters

Mig&Mikkel

ET Tumason

MachineGunMonkey

Henry Bowers & DJ Lo-kut

Giedo Primo

Substereo

Drowned Session

Elof & Warmberg

Safari Duo

Dorena (SWE)

Dygong

Klara og Emma

Hybrid

Chez Debs

The Skavengers

The New Low

Ras Bolding

Asynje

PÚLK

Dilemma Light

Singvogel

Lars Grand

Coup La Car

Dans & Lær

Lilac’s Daughter

Miss Fish & The Drowners

Pelle Build-A-Band

One More Than 12

Forever Still

Oktronium

180 Grader Virvar

TangleRoots

Rene Kim

Irmelin HC Prehn

Workers In Songs

Megafon (DK/N)

Markens Mafia

Kaskelot

Battle

Barricade

1000LAX

180 Grader Virvar

And the Village Fool

Barricade

Belaj Kru

Blunt

Cavio

Christine og Ven

D:Ø:N:U

De Andre

De Høje Hæle

DoktorDoktor

Freestyle Rap Show

Helmet Compass

HORS

Huh

Ildgøgleren Peter Thomsen

Juan Pino y Quemando Palabras (DK/Ecuador/Chile)

Kammertonen

Kragen

Kris Yo & Two Towers

Kristian og Julie

Leap Over Light

Michael Dyst

Modspil

Montgomery Cirkus

MOR

Morten Reimar

Oscillators

Pelle Band

People of K (SWE)

Rogerbeattaker

Scene-køkken v. Pelle og Freja

ShatterHands

Songs for Iris

Sort Mekanisk Kat

Sort Stof

Spökraket

SylleStruck

Tudsegammelt

Twirly Mist

Vanir

Virelai

Zero Absolu (FR)

2011 2010 2009

A Key Is A Key

Acton & Flemming

Agnes Mercedes (S)

Am I Unk (US/DK)

Annette Bering Liisberg

asque

Bad Boy Bo

Birthgiving Toad (DK/POL)

Bottled in England

Brødrene Woetmann af Danmark

Chez Debs Solo DJ set (DK/B)

Claus Høxbroe & Mit Navn Er Keith

Cold Night For Alligators

Danni Toma

DJ Tumult

Eldjudnir

Electrocrank

En dag i Helmand

Fabelyd

Floating With Boateng

Free Pariah

Fresco

From Sarah

Fuck The World

GeléBitches

Grow Digga (DK/S)

Grow Fins

Huldre

Ill Street Blues

Irmelin Stockmarr

JPFT

Kabinettet & Rap’N’Skralde præsenterer

Kabinettet præsenterer MC Battle Day!

Kapela Kacha

Kongen af Hundige

Kun for normale!

Lars fra Mars

Marasma General (ITA)

Montgomery Cirkus

Mosell

Mother Empire

Nappion

Natten

Neh-Owh Records + Solid & Futz

Neotek

Night Cereal

Opiate

Own Road

PRIMABALLERINA

Princess T

Reflexfilm

Revoltage

ROOT, Serbern & Stanley Most

Rækværk

Sarpsborg Sabelduo

Sink Ships (AUS/DK/S/CAN)

SMULD

Sofie og det lille orkester

Sort Stof

Sort Stue møder WhoAreYouPeople (DK/SCO/FR)

The Bang Bang Brain

The Boombox Hearts

theMachine

Tiderne og Tilfældet

Ujjaii Yoga Workshop

Ulrik Nørgaard Jensen

Ulvedalen

Umami

Why Don’t We Love Lucy (DK/N)

With no Arms and Legs

A Duck

Antistro

Bu Bu Kitty Fuckers

CEO Bend-O-Rama

Chainsaw Brigade

Company Jean

cph_cpu

Danny Rosenfeldt

Dans og Lær

DJ Running Man

Don Saund

ElektroSatan

Francis Bleech

Fribytterne

Genlyd

Gny

Havblik Audio

Henry Bowers (S)

Hérö

Ibrahima Sory Diallo

Jesper Jansen

Kammertonen

Kandy Kolored Tangerine

Lea Løppenthin møder Bjørn Friis Thomsen

Lima Lima

Louise Rosengreen

ManWoman (CAN)

Mauerbrecher

Mavedans

Megafon (DK/N)

Metropolis

Moonless

Morten Skou Andersen & de mennesker han normalt sammenligner sig med

NO GOD

Novo Mundus

Olox

Otpei

Peter FRYD and The SpaceBass Band

Pink Marines

Plök

Rene Kim

Singvogel

Skjult

Surfbreakers & The Bellygroove

T&T

Tales of Murder and Dust

The Interbeing

Tony Lamburg

Ulrik Nørgaard Jensen

Veteran Cosmic Rocker

Walking Psychosis

Whelm

Wobble Wagon

Workers in Songs

180 grader Virvar

Charles Busk Jensen

Chasing Eudaimonia

Christian Van Schijndel

Dans og Laer

De 10 Skud

De Lip

Desarme

Dollface

Don Saund

Emily & The Orgasm Addicts

Equiballance

Event Transportable

Henry Bowers

Heroe

Kalles World Tour

Kammertonen

Karriks

Kings of dark disco

Kling Klang

Knaek & Braek

Krauka

Mavedans

MC Jimmieee

Megafon

Milo Singer

MOR

Morten Skou Andersen …

Mundhug

Nicolai Vilhelm Tell and the teacompany

Of The Wand And The Moon

Ole Lambertsen

Orkestar King Mustafa

Palm tree

Per Helge Sørensen

Proviant Audio

Radiophobia

Ras Bolding

Skvulp

Skye Løfvander: Det Springende Punkt

Spy

Stonewall Noise Orchestra

Tabla Solo

The Great Northern Concert

The Mob & Frank Julie

The Risktaker – Bob Le Flambeur

The Spy In The Mes

The Village Idiot

Ultimate Combat Noise

Unity Gain

Voodoom

Writins Ovrload

Zzzune ½ DØD

 

 

2008 2007 2006

180° Virvar

A Key Is A Key

Adia Bakhsh

Autotraxx

Beatsters

Blunt

Camilla

Clonecircle

CubeBoy meets Magic Deurell

De Hensynsløse Hug

Diego’s Umbrella (USA)

FiveDollarKillbotWhore

Giedo Primo

Hanne Siboni

Havblik Audio

HellraiserTen

Hr. Vagner & Carsten Thougaard

Intelligent Pushing

Jazirkus

Jesper la Cour

Jonerik Lundberg

Ju Ju Fabulous

Kalles World Tour

Kling Klang

Leikarar

Lur

Løs Forbindelse

Magnus fra Gaarden

Mellemblond

Mellow Hotel

MonkeyRat

Mundhug

Mute The Band Press Play

Not Lena’s GangBang in Rusky Village

O. D. Dødsprinsen

Penta

PÚLK

Racing Decays

Ref

Said The Shark

Singvogel

Strozqnu

Talking To Teapots

The Cain and Beesh Band

The Righteous

Trainspotters

Virak

A Key Is A Key

AndyOp

Block 12

Blunt

Cat Fit Clique

Claus Høxbroe

Common Sailors

Croisztans

DaxTeater

De Hensynsløse Hug

DJ Gazi

Et Stykke Med Bart

Fifty Foot Spiders

Folkemusikkens Nødhjælp

Giedo Primo

Gny

Gunni Torp & Nitterne

Hawkeye And Hoe

Hjortene

Jesper Jansen

Kindercrash

Lis Er Stille

Martin Treanor

MaydayOkay

MonkeyRat

Mundhug

Paaskemissionærerne II

Pace

Paul Hartvigson

Pels & Diamanter

Piper’s Recital

Plastik Feber

Plonk

Povl Erik Jensen

Ras Bolding

Ref

Ruca

Sanne Søndergaard

Simon Talbot

Skvulp

Skæve Toner

Song To The Siren

Sort Stue

Stol

Suna

The Late Parade

The Poet Bastards

Transmission Low

Vénite The Supernova

Yellowish

Z-E-B

Babylove & The Van Dangos

Being Frank

Croisztans

De Hensynsløse Hug

Doí

DrevA

Entakt

Epicentre

Folkemusikkens Nødhjælp

Grand, Haffar & Vinther

Havblik Audio

Highway Child

Hjortene

JazzKamikaze

Jonerik Lundberg

Ju Ju Fabulous

Kindercrash

KURvE

Late Night Venture

Oziris

¡Patchanka!

Plök

PÚLK

Radiophobia

Ras Bolding

Solár

Star Rats

Sutrapumo

The Beatitude

The Horn of Plenty

The Poet Bastards

Tuco Brothers

Zenith

2005 2004 2003

Barbados Swing

Bel Esprit

Entakt

Flavour

Folkemusikkens Nødhjælp

Funch

Grand, Haffar & Vinther

Havblik Audio

Humme All-Stars

Iggu

Imagiro

IMUST

Langsyne

Lethes Flod

Magnum44

Morten Skou Andersen

My Beloved

New Artless Creatures

Nuance At Noon

Oro Liquido

¡Patchanka!

Plök

Plonk

Pravda

Skatol

Skæve Toner

Stone Cold Crazy

Supergnu

Sutrapumo

The Horn of Plenty

ToSiBB

Ulrik Nørgaard & Den Dårlige Kemi

Zabumba

øøøh listen er vidst gået op i røg

Alf

Barock

Bjørnens Kvartet

The Blue Van

Blåbær

Gob Squad

Grace

Hjerterka’se

Horny Orgasmic

Indica

Iris

Jackdaw

Johnny Weismüller

Journey to This

[langs’y:ne]

Lyssky

Malene

Migo

Minus Me

New Artless Creatures

Powderdust

Psycomore Freakshow

Tr3ple p

Vox Sagitarius

Yellowish

Zenith

2002 2001 2000

AnoxiA

Apollon

The Blue Van

The Bluesberry

Himmelvand

Hjerterka’se

iris melk

Jackdaw

[langs`y:ne]

Limf

Little Eden

Magtværk

Nice Try

The Rime

ZeNS

(bands mangler måske)

Action Taken

Anoxia

Apollon

Berkenstox

[dot-dk]

Gesundheit

Himmelvand

Hjerterka’se

Kennie Ørsted

Leisure Alaska

Magtværk

Meantime

Orange

Ordinary Dickheads on Fire

Pinchbeck

Saggadendus

S.I.M.

Tommy Falkeøje

Voodoo Child

Xployd III

All Occupied

Barock

Berkenstox

Black Dawn

BlueFish

Cuban Missile Crisis

Dolphin Strikers

Fabeldyr

Frank & Rødderne

Indica

Lassiebeat

Magoo

[mush]

Project 7

Surprise

Torn

Vanity Fair

Voodoo Child

1999 1998 1997

Crawcell

Fabeldyr

Frank og Rødderne

Furious Funk

Hendrix Jam

The Hush Apples

Indica

Influenza

Mind Your Head

Pink Floyd Jam

Vanity Fair

Wicked Garden

Grape Escape

Heathens

Indica

The Lads Who Plays With L.S.D.

The Stars that Play with Laughing Sam’s Dice

 

(Bands mangler)

Desert Road

Devomitus

Fidoption

Hendrix Jam

Indica

Strawberry Vibrates

(Bands mangler)

1996

Indica

(Bands mangler)